Pueraria mirifica a jej účinky

Pueraria mirifica je tradičná thajská liečivá bylina používaná ženami pri symptómoch spojených s nedostatkom ženských hormónov,  hlavne v období perimenopauzy a menopauzy. Tradične je známa aj tým, že pomáha udržať mladistvý vzhlad – spomaľuje šedivenie vlasov, udržuje pleť sviežu a hladkú, pomáha pevným nechtom a regeneruje ženské pohlavné orgány, môže dokonca mierne zväčšiť a spevniť prsia.
Už názov pueraria mirifica vypovedá o jej zvláštnych schopnostiach. Mirifica  sa totiž prekladá ako „zázračná“, alebo „úžasná“… Nemá slovenský ekvivalent názvu, zato v Thajsku, kde je už oddávna považovaná za bylinu večnej mladosti má názov Kwao krua kao (kde slovo kao na konci znamená biela, pretože táto hľuza môže mať viac farieb – červená, čierna -  ale biela je TÁ správna pre ženy).
Pueraria mirifica patrí do rodiny fabaceae. Je to veľmi vitálna rastlina so širokými listami a krásnymi fialovými kvetmi. V prírodnom lekárstve sa využíva jej sušený koreň.
Prirodzene rastie v juhovýchodnej Ázii, konkrétne na severe a severovýchode Thajska a na hranici s Mjanmarskom. Práve z týchto regiónov je vychýrená jej kvalita a účinnosť.

Ako to funguje?

Pueraria mirifica obsahuje veľké množstvo izoflavónov – bioaktívnych látok, ktoré pôsobia podobne ako ženský hormón estrogén. Z tohoto dôvodu sa nazývajú aj  fytoestrogény.
Aktívne látky – flavonoidy:
ganistein, genistin, daidzin, kwakhurin, kwakhurin hydrate, mirificin, puemiricarpene, puerarin, tuberosin), coumestans (coumestrol, mirificoumestan, mirificoumestan glycol, mirificoumestan hydrate), chromenes (deoxymiroestrol, isomiroestrol, miroestrol)3
Odporúčané dávkovanie:
môže byť rôzne v závislosti na individuálnych cieľoch a potrebách organizmu. Platí odporúčanie hľadať najnižšiu účinnú dávku a neprekračovať maximálnu odporúčanú dávku. Viac o dávkovaní tu.
Bezpečnostné upozornenia: neužívať v tehotenstve, pri dojčení, nevhodné pre deti a mladistvých do 20 rokov, nevhodné pre mužov. Môže interagovať s niektorými liekmi na predpis – antikoncepcia, hormonálna terapia, lieky na riedenie krvi. Poraďte sa preto o jej užívaní s vašim lekárom a gynekológom, ak užívate akékoľvek lieky na predpis. Neodporúča sa užívať spolu s inými bylinami a výživovými doplnkami s obsahom fytoestrogénov (iné byliny a výživové doplnky na zmiernenie príznakov menopauzy).
Pueraria mirifica obsahuje veľké množstvo izoflavónov – bioaktívnych látok, ktoré pôsobia podobne ako ženský hormón estrogén. Z tohoto dôvodu sa nazývajú aj  fytoestrogény.

Na čo sa používa

Tak ako mnohé liečivé byliny, aj Pueraria mirifica sa môže užívať z viacerých dôvodov. Existuje viacero štúdií, ktoré ju skúmali na potenciálne využitie z  nasledujúcich dôvodov:

Menopauza

Výsledky niekoľkých menších štúdií naznačujú, respektíve potvrdzujú jej tradičné využitie na úľavu od menopauzálnych symptómov.

Androgénne akné

Androgénne akné (takzvané hormonálne akné) spôsobuje zvýšená hladina mužských hormónov, konkrétne formy testosterónu nazývaného DHT (dihydrotestosterón). Ten je totiž mimo iného zodpovedný aj za nadmernú produkciu kožného mazu, ktorý spolu s inými faktormi môže spôsobiť akné. Takýto stav sa u dievčat a žien často rieši hormonálnou antikoncepciou, ktorá však môže mať neželané  a nepríjemné následky. Puerária mirifica pôsobí v tomto procese veľmi podobne – zvýši hladinu ženských hormónov a tým zmení celkový pomer hormónov, výsledkom čoho je okrem iného aj zmiernenie akné.

Zdravé kosti

Zatiaľ čo príchod menopauzy je normálny u žien medzi 45 a 55 rokom života, pokles estrogénu je často spojený s rednutím kostí.

Vysoký cholesterol

Zhodnotenie menšej štúdie na postmenopauzálnych ženách s dyslipidémiou (abnormálny level cholesterolu) naznačilo, že Pueraria mirifica tento stav pozitívne ovplyvnila.
Na zhodnotenie prínosov puerarie mirifici pre naše zdravie bolo vykonaných viacero menších štúdií (viac o štúdiách o účinkoch puerarie sa dočítate v blogu), ktoré však zhodne uzatvára odporúčanie uskutočniť rozsiahlejšie štúdie a podvrdiť jej potenciálne benefity. My však v tomto smere nie sme veľkí optimisti a nepredpokladáme, že sa takýchto štúdií v dohľadnej dobe dočkáme. Je to preto, že rozsiahle výskumy financujú väčšinou farmaceutické spoločnosti, ktoré neskôr skúmanú látku patentujú a dúfajú vo vysoký zisk z predaja. Byliny sa však patentovať nedajú a preto nie je ľahké nájsť niekoho, kto by do výskumu ich pôsobenia rád investoval. Ich účinnosť potvrdzuje ich tradičné užívanie, rovnako ako je to u nás napríklad s pestrecom mariánskym či harmančekom.

Zvnútra aj zvonka

Pueraria mirifica funguje výborne nielen vnútorne aj zvonka. Často sa používa vo forme krémov, sér a masiek,  pretože receptory, na ktoré nasadajú fytoestrogény obsiahnuté v Puerarii mirifice sa nachádzajú aj v pokožke. Vnútorne sa v Ázii tradične užíva vo forme čaju alebo prášku zo sušeného koreňa. Zvonka sa vmiešava do sprchových gélov, šampónov, olejových extraktov, pleťových masiek, sér a podobne. Link ako si urobiť jednoduchú domácu pleťovú malsku  s Puerariou mirificou nájdete tu.

Rastliny s podobným účinkom

Aj iné rastliny a potraviny môžu mať hormonálny efekt, vrátane nasledujúcich:
Ploštičník strapcovitý (Actaea racemosa), Ďatelina lúčna (Trifolium pratense), sója a výrobky z nej. Existuje aj druh Pueraria lobata, ktorá je rovnako ako Pueraria mirifica bohatý na isoflavony a má údajne podobné účinky aj na znižovanie hladiny „zlého“ cholesterolu.

Zdroj:
https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-pueraria-mirifica-88654#citation-11.